Zmięk żółty

Nazwa owada: Zmięk żółty (Rhagonycha fulva)

Systematyka:

Gromada:            owady (Insecta)

Podgromada:      owady uskrzydlone (Pterygota)

Rząd:                    chrząszcze (Coleoptera)

Podrząd:              chrząszcze wielożerne (Polyphaga)

Rodzina:              omomiłkowate (Cantharidae)

Rodzaj:                 Rhagonycha

Gatunek:              zmięk żółty (Rhagonycha fulva)

Rozmiar ciała: Ciało osiąga długość od 7 do 10 mm.

Wygląd: Ciało smukłe o czerwono – żółtej barwie. Pokrywy skrzydłowe są miękkie i delikatne, przez co mogą być podatne na uszkodzenia. Są nieco jaśniejsze niż całe ciało zmięka, ich tylne części są czarne. Pokrywy nie zakrywają w pełni odwłoka, tak że widoczny jest jego koniec. Posiadają odnóża typu bieżnego. Oczy ma wyłupiaste, ciemne, a czułki dość długie i wieloczłonowe.

Cykl życiowy: Gdy samiec wejdzie na samice i złączy się z nią odwłokiem to kopulacja może trwać nawet kilka godzin. Tuż po kopulacji samica składa jaja w glebie (max ok. 350 sztuk). Larwy na wpół wyrośnięte przezimowują w ziemi. W ciepłe dni  wychodzą na powierzchnię ziemi.

Środowisko: Chrząszcz ten jest pospolity w całej Polsce. W środowisku naturalnym pojawia się głównie na kwitnących łąkach, leśnych polanach, obrzeżach lasów a także przy drogach i w ogrodach. Występują licznie na baldachach szczwoła plamistego (Conium maculatum ), kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum), dzięgieli leśnej (Angelica sylvestris), barszczu zwyczajnego (Heracleum sphondylium) oraz innych baldaszkowatych. Pierwsze osobniki zmięka pojawiają się w czerwcu i można je obserwować do września, jednak najliczniej występują w lipcu.

Występowanie: Powszechny w Europie i Azji Mniejszej.

Pokarm i tryb życia: Postacie dojrzałe i larwy wiodą drapieżny tryb życia polując na szkodliwe owady (np. mszyce), dlatego zmięk żółty wraz z innymi omomiłkowatymi jest zaliczany do owadów pożytecznych. Owady dorosłe odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatów.

Ochrona: Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Powiązane zdjęcia:

2 thoughts on “Zmięk żółty”

  1. Na trzecim zdjęciu po prawej znajduje się Hippodamia tredecimpunctata. Mam kilka sfoconych biedronek, ale tej 'na żywo’ nie spotkałem.
    Fajna stronka.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *