Zmięk żółty

Nazwa owada: Zmięk żółty (Rhagonycha fulva)

Systematyka:

Gromada:            owady (Insecta)

Podgromada:      owady uskrzydlone (Pterygota)

Rząd:                    chrząszcze (Coleoptera)

Podrząd:              chrząszcze wielożerne (Polyphaga)

Rodzina:              omomiłkowate (Cantharidae)

Rodzaj:                 Rhagonycha

Gatunek:              zmięk żółty (Rhagonycha fulva)

Rozmiar ciała: Ciało osiąga długość od 7 do 10 mm.

Wygląd: Ciało smukłe o czerwono – żółtej barwie. Pokrywy skrzydłowe są miękkie i delikatne, przez co mogą być podatne na uszkodzenia. Są nieco jaśniejsze niż całe ciało zmięka, ich tylne części są czarne. Pokrywy nie zakrywają w pełni odwłoka, tak że widoczny jest jego koniec. Posiadają odnóża typu bieżnego. Oczy ma wyłupiaste, ciemne, a czułki dość długie i wieloczłonowe.

Cykl życiowy: Gdy samiec wejdzie na samice i złączy się z nią odwłokiem to kopulacja może trwać nawet kilka godzin. Tuż po kopulacji samica składa jaja w glebie (max ok. 350 sztuk). Larwy na wpół wyrośnięte przezimowują w ziemi. W ciepłe dni  wychodzą na powierzchnię ziemi.

Środowisko: Chrząszcz ten jest pospolity w całej Polsce. W środowisku naturalnym pojawia się głównie na kwitnących łąkach, leśnych polanach, obrzeżach lasów a także przy drogach i w ogrodach. Występują licznie na baldachach szczwoła plamistego (Conium maculatum ), kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum), dzięgieli leśnej (Angelica sylvestris), barszczu zwyczajnego (Heracleum sphondylium) oraz innych baldaszkowatych. Pierwsze osobniki zmięka pojawiają się w czerwcu i można je obserwować do września, jednak najliczniej występują w lipcu.

Występowanie: Powszechny w Europie i Azji Mniejszej.

Pokarm i tryb życia: Postacie dojrzałe i larwy wiodą drapieżny tryb życia polując na szkodliwe owady (np. mszyce), dlatego zmięk żółty wraz z innymi omomiłkowatymi jest zaliczany do owadów pożytecznych. Owady dorosłe odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatów.

Ochrona: Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *