Czerwończyk dukacik

Nazwa owada: Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae).

Systematyka:

Gromada:            owady (Insecta)

Podgromada:      owady uskrzydlone (Pterygota)

Rząd:                    motyle (Lepidoptera)

Rodzina:              modraszkowate (Lycaenidae)

Podrodzina:        czerwończyki (Lycaeninae)

Rodzaj:                 Lycaena

Gatunek:             czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae)

Rozmiar ciała: Czerwończyk dukacik to mały motyl, którego długość przedniego skrzydła wynosi 1,7-2,0 cm, a rozpiętość skrzydeł 35-40 mm.

Wygląd, dymorfizm płciowy: Skrzydła samca są jednolicie czerwone o metalicznym połysku, na brzegu mają wąską, czarną obwódkę. Samice mają pomarańczowoczerwone  skrzydła, na których widnieją wyraźne wzory ułożone z ciemnych plam. U obu płci spód skrzydeł jest żółtobrunatny, są one pokryte czarnymi i białymi plamkami (białe są lekko rozmazane). Gąsienica jest ciemnozielona w żółte prążki i ma czarną głowę zaś poczwarka jest brunatna.

Cykl życiowy: W czasie godów, samce siadają obok samiczek na kwiatku czy źdźble trawy i próbują zdobyć jej względy. Po odbytych godach, samiczka składa pojedynczo jaja na roślinie żywicielskiej przyszłych gąsienic. Roślinami takimi są: szczaw zwyczajny (Rumex acetosa) bądź szczaw polny (Rumex acetosella). Wiosną wylęgają się gąsienice, które są trudne do zauważenia, gdyż żerują głównie nocą, a w dzień ukrywają się na dole łodygi szczawiu. Ich żer trwa do początku czerwca. Przepoczwarzenie odbywa się w okolicy rośliny żywicielskiej, poczwarka jest brunatnawa i wisząca. W drugiej dekadzie czerwca wylęgają się młode motyle, które możemy spotkać do sierpnia (sprzyjająca słoneczna pogoda sprawia, że można je nawet spotkać do końca września). Zimują jajeczka lub młode gąsienice.

Środowisko: Motyla tego można spotkać w lesie na polanach, łąkach i skrajach lasów zarówno na nizinach jak i wysoko w górach. Widziany jest również na nieużytkach i przy nasypach kolejowych.

Występowanie: Występuje w całej Europie, Turcji i Azji Środkowej. W naszym kraju pospolity i najliczniej występujący przedstawiciel ze swego rodzaju Lycaena.

Pokarm: Postać dorosła tych motyli odżywia się nektarem kwiatów, głównie są to gatunki roślin należące do rodziny: astrowatych (Asteraceae), baldaszkowatych (Apiaceae) czy jasnotowatych (Lamiaceae).

Tryb życia: Czerwończyk dukacik to motyl o dziennej aktywności. Preferuje miejsca nasłonecznione, porośnięte licznymi kwiatami.

Ochrona: Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

 

 

Powiązane zdjęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *