Kózkowate

Kózkowate (Cerambycidae)

-rodzina chrząszczy licząca na świecie około 26 000 gatunków. W Polsce występuje 195 gatunków. Chrząszcze te posiadają smukłą sylwetkę oraz wydłużone, zwężające się ku tyłowi ciało. Cechą charakterystyczną tych owadów są długie czułki, które mogą przekraczać pięciokrotnie długość ich ciała np. tycz cieśla (Acanthocinus aedilis). Ubarwienie ciała kózkowatych jest od jednolitego do wzorzystego, mogą posiadać metaliczny połysk. Chrząszcze te są średniej wielkości, bądź duże. Ich odwłok jest schowany pod pokrywą skrzydeł. Samice są zwykle większe od samców. Larwy na ogół rozwijają się pod korą lub w drewnie.

Kózkowate to owady roślinożerne, zarówno osobniki dorosłe jak i larwy. Osobniki dorosłe żywią się pyłkiem oraz sokiem ze zranionych roślin, larwy zwykle żywią się drewnem.

Chrząszcze te potrafią bronić się przed drapieżnikami, poprzez wydawanie skrzypiących dźwięków oraz wydzielanie substancji obronnych. Niektóre gatunki potrafią wyglądem upodobniać się do os.

Wiele kózkowatych to gatunki rzadkie, objęte całkowitą lub częściową ochroną. Niektóre z tych chrząszczy, jak np. spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) jest uważany za szkodnika drewna.

GATUNKI  KÓZKOWATYCH W POLSCE:

Acanthocinus aedilis – Tycz cieśla

Acanthocinus griseus – Tycz mniejszy

Acanthocinus reticulatus – Tycz jodłowy

Acmaeops angusticollis – Rozpylak zielonawy

Acmaeops marginatus – Rozpylak sosnowy

Acmaeops septentrionis – Rozpylak świerkowy

Aegomorphus clavipes – Rogatek pstry

Aegomorphus francottei

Aegomorphus obscurior

Agapanthia cardui – Zgrzytnica ostowa

Agapanthia dahli

Agapanthia intermedia

Agapanthia villosoviridescens – Zgrzytnica zielonawa, zgrzytnica zielonkawowłosa

Agapanthia violacea – Zgrzytnica fioletowa

Akimerus schaefferi – Dąbrowiec samotnik

Alosterna ingrica – Wiecheć białowieski

Alosterna tabacicolor – Wiecheć płowy

Anaesthetis testacea – Rypiak gałązkowiec

Anaglyptus mysticus – Cioch wzorzysty

Anastrangalia dubia – Zmorsznik jodłowy

Anastrangalia reyi – Zmorsznik północny

Anastrangalia sanguinolenta – Zmorsznik sosnowy

Anisarthron barbipes – Włochatek kasztaniak

Anoplodera rufipes – Zmorsznik rudonogi

Anoplodera sexguttata – Zmorsznik sześcioplamek

Arhopalus ferus – Wykarczak ciemny

Arhopalus rusticus – Wykarczak sosnowy

Aromia moschata – Wonnica piżmówka

Asemum striatum – Szczapówka sosnowa

Axinopalpis gracilis – Brdoń wysmukły

Brachyta interrogationis – Zgrubek zmienny

Callidium aeneum – Zagwoździk złocistozielony

Callidium coriaceum – Zagwoździk brunatny

Callidium violaceum – Zagwoździk fiołkowy

Callimus angulatus – Ciesuch zielony

Carilia virginea – Sichrawa górska

Cerambyx cerdo – Kozioróg dębosz

Cerambyx scopolii – Kozioróg bukowiec

Chlorophorus figuratus – Tryk południowy

Chlorophorus herbsti – Tryk zielony

Chlorophorus sartor – Tryk kasztanowy

Chlorophorus varius – Tryk żółty

Clytus arietis – Biegowiec osowaty

Clytus lama – Biegowiec świerkowy

Clytus tropicus – Biegowiec dębowy

Cornumutila lineata – Paskówka tatrzańska

Cortodera femorata – Ziemioródka skryta

Cortodera holosericea

Cortodera humeralis – Ziemioródka dębowa

Cortodera villosa

Corymbia rubra – Zmorsznik czerwony

Corymbia variicornis – Zmorsznik białowieski

Cyrtoclytus capra – Biegowiec klonowy

Deilus fugax – Sudliś żarnowcowy

Dinoptera collaris – Rozpylak zwyczajny

Dorcadion fulvum – Taraniec płowy

Dorcadion holosericeum – Taraniec jedwabisty

Dorcadion krueperi

Dorcadion scopoli – Taraniec paskowany

Echinocerus floralis – Paśnik ziołowy

Ergates faber – Borodziej próchnik, borodziej cieśla

Etorofus pubescens

Evodinus borealis – Zgrubek zawilcowy

Evodinus clathratus – Zgrubek górski

Exocentrus adspersus –Bierka dębowa

Exocentrus lusitanus – Bierka lipowa

Exocentrus punctipennis – Bierka wiązowa

Exocentrus stierlini – Bierka wierzbowa

Gnathacmaeops pratensis – Rozpylak syberyjski

Gracilia minuta – Wierzbówka mała

Grammoptera abdominalis – Kruszynka dębowa

Grammoptera ruficornis – Kruszynka rdzawoczułka

Grammoptera ustulata – Kruszynka złotawa

Hylotrupes bajulus – Spuszczel pospolity, spuszczel domowy

Iberodorcadion fuliginator

Isotomus speciosus – Płotnik okazały

Judolia sexmaculata – Krępień szóstaczek

Lamia textor – Zgrzypik twardokrywaka

Leioderes kollari – Dereniak klonowy

Leiopus linnei

Leiopus nebulosus – Capoń mglisty

Leiopus punctulatus – Capoń osikowy

Leptura aethiops – Zmorsznik ciemny

Leptura annularis – Zmorsznik podobny

Leptura aurulenta – Zmorsznik bukowy

Leptura quadrifasciata – Baldurek pręgowany

Leptura thoracica – Zmorsznik olbrzymi

Lepturalia nigripes – Zmorsznik brzozowy

Lepturobosca virens – Zmorsznik zielony

Menesia bipunctata – Kozinka kruszynowa

Mesosa curculionoides – Średzianka plamista

Mesosa myops – Średzianka syberyjska

Mesosa nebulosa – Średzianka mglista

Molorchus marmottani – Kurtek kusy

Molorchus minor – Kurtek mniejszy

Molorchus kiesenwetteri – Kurtek Kiesenwettera

Molorchus schmidti

Molorchus umbellatarum – Kurtek mały

Monochamus galloprovincialis – Żerdzianka sosnówka

Monochamus saltuarius – Żerdzianka plamista

Monochamus sartor – Żerdzianka krawiec

Monochamus sartor sartor

Monochamus sartor urussovii

Monochamus sutor – Żerdzianka szewc

Nathrius brevipennis – Skrócik wierzbowy

Necydalis major – Kusokrywka większa

Necydalis ulmi – Kusokrywka wiązowa

Nivellia sanguinosa – Kwiatówka karminowa

Nothorhina punctata – Kruchniczka sosnowa

Oberea erythrocephala – Dłużynka wilczomleczowa

Oberea linearis – Dłużynka leszczynówka

Oberea oculata – Dłużynka dwukropkowa

Oberea pupilata – Dłużynka wiciokrzewowa

Obrium brunneum – Trykoń karliczek

Obrium cantharinum – Trykoń osikowy

Oplosia cinerea – Popielatka lipowa

Oxymirus cursor – Ostrokrywka nieparka

Pachyta lamed – Kwiatomir borusz

Pachyta quadrimaculata – Kwiatomir czteroplamy

Pachytodes cerambyciformis – Krępień górski

Pachytodes erraticus – Krępień zmienny

Paracorymbia fulva – Zmorsznik złocisty

Paracorymbia maculicornis – Zmorsznik paskoczułki

Paracorymbia tesserula – Zmorsznik czarno-żółty

Pedostrangalia pubescens – Strangalia włochatka

Pedostrangalia revestita – Strangalia czereśniowa

Phymatodes alni – Płaskowiak mały

Phymatodes fasciatus

Phymatodes glabratus – Płaskowiak jałowcowy

Phymatodes pusillus – Płaskowiak dębowy

Phymatodes pusillus barbipes

Phymatodes pusillus pusillus

Phymatodes rufipes – Płaskowiak tarninowy

Phymatodes testaceus – Płaskowiak zmienny

Phytoecia affinis – Zielarka baldaszkowa

Phytoecia coerulescens – Zielarka żmijowcowa

Phytoecia cylindrica – Zielarka marchwiowa

Phytoecia icterica – Zielarka pasternakowa

Phytoecia nigricornis – Zielarka bylicowa

Phytoecia pustulata – Zielarka krwawnikowa

Phytoecia uncinata – Zielarka ośmiałowa

Phytoecia virgula – Zielarka wrotyczówka

Pidonia lurida – Regloń płowy

Plagionotus arcuatus – Paśnik pałączasty

Plagionotus detritus – Paśnik niszczyciel

Pogonocherus decoratus – Kozulka malutka

Pogonocherus fasciculatus – Kozulka sosnówka

Pogonocherus hispidulus – Kozulka kosmatka

Pogonocherus hispidus – Kozulka kolcokrywka

Pogonocherus ovatus – Kozulka jodłowa

Prionus coriarius – Dyląż garbarz

Pronocera angusta – Szkodnica świerkowa

Pseudogaurotina excellens – Sichrawa karpacka

Pseudovadonia bicarinata

Pseudovadonia livida – Zmorsznik mały

Purpuricenus kaehleri – Purpurówka Kaehlera

Pyrrhidium sanguineum – Ściga purpurowa

Rhagium bifasciatum – Rębacz dwupaskowy

Rhagium inquisitor – Rębacz pstry

Rhagium mordax – Rębacz pniowiec

Rhagium sycophanta – Rębacz dębowiec

Rhamnusium bicolor – Szczerolotek dwubarwny

Rhaphuma gracilipes – Tryk długoczułki

Ropalopus clavipes – Węglarek wielki

Ropalopus femoratus – Węglarek leśny

Ropalopus macropus – Węglarek mniejszy

Ropalopus ungaricus – Węglarek klonowy

Ropalopus varini – Węglarek ostroczułki

Rosalia alpina – Nadobnica alpejska

Rutpela maculata – Baldurek pstrokaty, strangalia plamista, pętlak pstrokaty

Saperda carcharias – Rzemlik topolowiec

Saperda octopunctata – Rzemlik lipowiec

Saperda perforata – Rzemlik punktowany

Saperda populnea – Rzemlik osikowiec

Saperda punctata – Rzemlik wiązowiec

Saperda scalaris – Rzemlik plamisty

Saperda similis – Rzemlik podobny

Saphanus piceus – Szczosik leszczynowy

Semanotus undatus – Tomanek świerkowy

Spondylis buprestoides – Kłopotek domowy

Stenocorus meridianus – Łucznik kasztanowiec

Stenocorus quercus – Łucznik dębowiec

Stenopterus rufus – Skąpokrywka rdzawa

Stenostola dubia – Obwężyn południowy

Stenostola ferrea – Obwężyn lipowiec

Stenurella bifasciata – Strangalia przepasana

Stenurella melanura – Strangalia czarniawa

Stenurella nigra – Strangalia czarna

Stenurella septempunctata – Strangalia siedmiopunktowa

Stictoleptura scutellata – Zmorsznik czarny

Stictoleptura tesserula

Stictoleptura variicornis

Strangalia attenuata – Strangalia wysmukła

Tetropium castaneum – Borówka brunatna

Tetropium fuscum – Borówka matowa

Tetropium gabrieli – Borówka modrzewiowa

Tetrops praeustus – Naśliwiec lilipucik

Tetrops starkii – Naśliwiec jesionowy

Tragosoma depsarium – Gracz borowy

Trichoferus campestris

Trichoferus pallidus – Skrytoń dębowy

Vadonia unipunctata

Xylosteus spinolae

Xylotrechus antilope – Drzeworadek dębowy

Xylotrechus arvicola – Drzeworadek wzorzysty

Xylotrechus capricornis – Drzeworadek brzozowy

Xylotrechus ibex – Drzeworadek syberyjski

Xylotrechus pantherinus – Drzeworadek iwowy

Xylotrechus rusticus – Drzeworadek topolowy

Źródło:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *